Najpiękniejsze opery i teatry świata

W wirtualną podróż po najpiękniejszych operach i teatrach na świecie zabrał nas Oskar Jasiński, który podczas pierwszego wykładu Oskarowej Akademii Kultury w nowym sezonie, barwnie i w interesujący sposób opowiadał o tych miejscach, jak o pomnikach, czy świątyniach wzniesionych dla sztuki. Spotkanie odbyło się 5 września br. I było inauguracją nowego sezonu kulturalnego w naszej bibliotece.

Odwiedziliśmy więc Operę w Paryżu, znaną również, jako Opéra Garnier. Jest ona jednym z najbardziej znanych teatrów operowych na świecie. Została otwarta w 1875 roku i od tego czasu gościła wiele wybitnych artystów i wykonawców. Budynek Opery w Paryżu zachwyca swoją neobarokową architekturą, bogatymi dekoracjami i przepięknymi wnętrzami. To miejsce, które przyciąga miłośników opery z całego świata i stanowi symbol francuskiej kultury.

Kolejną operą podczas naszego wirtualnego spaceru była Opera w Sydney, znana również jako Opera House, to ikoniczny budynek, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Australii. Została otwarta w 1973 roku i od tego czasu stała się jednym z najważniejszych centrów kulturalnych na świecie. Architektura Opery w Sydney, zaprojektowana przez Jorna Utzona, jest unikatowa i futurystyczna. Budynek ten jest doskonałym przykładem nowoczesnej architektury i jest uznawany za arcydzieło sztuki.

Z Australii przenieśliśmy się na kontynent azjatycki, by podziwiać Teatr Narodowy w Pekinie. Jest to futurystyczny budynek znajdujący się w centrum Pekinu, tuż za Wielką Halą Ludową, która oddziela go od zachodniej pierzei placu Tian’anmen. Prace budowlane trwały od grudnia 2001 do grudnia 2007 roku. Koszt budowy wyniósł prawie 3 miliardy juanów.

Budynek, zaprojektowany przez francuskiego architekta Paula Andreu, wykonany jest z tytanu i szkła. Przypominający swoim wyglądem odwróconą czaszę. Zajmuje powierzchnię 180 000 metrów kwadratowych i podzielony jest na trzy sale: operową, teatralną i koncertową, mogące pomieścić w sumie 6500 widzów. Otoczony jest sztucznym jeziorem, pod którym biegnie tunel stanowiący wejście do budynku.

Futurystyczna bryła budynku kontrastuje z socrealizmem Wielkiej Hali Ludowej i tradycyjną architekturą położonego po drugiej stronie ulicy Zakazanego Miasta. Według słów Andreu podział budynku na część przeszkloną i nieprzeszkloną jest odwzorowaniem filozofii Tao, a umieszczenie jego okrągłej bryły na kwadratowym jeziorze odwołaniem do tradycyjnych chińskich wyobrażeń na temat nieba i ziemi.

Po wizycie w Pekinie wróciliśmy do Europy, a konkretnie do Księstwa Monako, by podziwiać jeden z najbardziej prestiżowych teatrów operowych na świecie, czyli Operę de Monte Carlo. Historia Opery de Monte Carlo sięga lat 70. XIX wieku, kiedy to książę Karol III zdecydował o budowie nowego teatru operowego w Monako. Budowa rozpoczęła się w 1878 roku i trwała aż do 1879 roku, kiedy to teatr został oficjalnie otwarty. Od tego czasu Opera de Monte Carlo stała się ważnym centrum kulturalnym w Europie, przyciągając artystów i publiczność z całego świata.

Teatr ten słynie z wysokiej jakości produkcji operowych, baletowych i koncertów symfonicznych. Repertuar obejmuje zarówno klasyki operowe, jak i nowoczesne dzieła, prezentowane przez renomowanych artystów i zespoły muzyczne. Opera de Monte Carlo jest także znana z organizowania prestiżowych festiwali muzycznych, takich jak Międzynarodowy Festiwal Baletu czy Festiwal Operowy.

Budynek Opery de Monte Carlo jest prawdziwym arcydziełem architektury, z elegancką fasadą i bogato zdobionymi wnętrzami. Sala główna teatru może pomieścić ponad 1,000 widzów, którzy mogą podziwiać spektakularne przedstawienia na scenie. Oprócz głównej sali, Opera de Monte Carlo posiada także mniejsze sale koncertowe i kameralne, gdzie odbywają się kameralne koncerty i recitale.

Nasz wirtualny spacer zakończyliśmy bardzo blisko Psar, bo w Katowicach, które od 10 lat szczycą się jedną z najbardziej nowoczesnych sal koncertowych na świecie.

NOSPR w Katowicach, czyli Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, to jedno z najważniejszych miejsc dla miłośników muzyki klasycznej w Polsce. Budynek NOSPR został otwarty w 2014 roku i od tego czasu jest centrum kulturalnym w Katowicach. Sala koncertowa NOSPR zachwyca swoim nowoczesnym designem i doskonałą akustyką. To miejsce, które przyciąga zarówno miłośników muzyki klasycznej, jak i nowoczesnych brzmień.

Wszystkie te miejsca są niezwykle ważne dla światowej kultury i sztuki. Ich architektura, historia i atmosfera sprawiają, że są one jednymi z najpiękniejszych oper i teatrów na świecie. Każde z tych miejsc ma coś wyjątkowego do zaoferowania i warto je odwiedzić, aby doświadczyć magii sztuki na najwyższym poziomie.