Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) to wyjątkowa instytucja, która działa przy naszej bibliotece już od 11 lat. 17 października 2024 r. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024 – 2025. Tym samym rozpoczęliśmy już 12 edycję tej cennej inicjatywy.

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku to doniosłe wydarzenie, które przyciąga nie tylko słuchaczy UTW, ale również lokalne władze, przedstawicieli uczelni, Akademii WSB z Dąbrowy Górniczej oraz osoby związane z edukacją dorosłych. Na tegoroczną uroczystość przybyli do nas: Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń, Anna Urbańczyk – przedstawicielka Akademii WSB oraz Justyna Ścibska, która wygłosiła krótki wykład na temat profilaktyki zdrowotnej.

Wójt gminy Tomasz Sadłoń zainaugurował nowy rok akademicki, po czym słuchacze UTW złożyli uroczyste ślubowanie.

Gwiazdą wieczoru była Zhanna Zharkova – skrzypaczka, która wraz ze swoim akompaniatorem Andrzejem Dudą dali wspaniały koncert światowych przebojów zaadaptowanych na skrzypce. Zabawa była przednia. Nie obeszło się bez tańców oraz prób samodzielnego zagrania na skrzypcach naszej gwiazdy, która zachęcała do tego całym sercem.

Działający przy naszej bibliotece Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie tylko miejsce nauki, ale także przestrzeń, w której seniorzy mogą nawiązywać nowe znajomości, rozwijać pasje i zainteresowania, a także czerpać radość z uczestnictwa w życiu społecznym. Wielu słuchaczy UTW podkreśla, że dzięki udziałowi w zajęciach czują się młodsi, bardziej aktywni, a także spełnieni na wielu płaszczyznach życia.

Edukacja na UTW to również sposób na przeciwdziałanie samotności, która dotyka wielu osób starszych. Regularne spotkania z rówieśnikami oraz kontakt z wykładowcami i prelegentami pozwalają na budowanie wartościowych relacji, które są kluczowe dla zachowania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku to moment pełen nadziei i entuzjazmu. Dla wielu seniorów jest to okazja, by rozpocząć nową przygodę intelektualną, poszerzać horyzonty i cieszyć się aktywnym życiem w gronie rówieśników. Wspólna nauka i rozwój na UTW udowadniają, że nigdy nie jest za późno na zdobywanie wiedzy i realizowanie pasji.

Wraz z początkiem nowego roku akademickiego zapraszamy wszystkich chętnych do wstępowania w szeregi UTW w Psarach. Regulamin i harmonogram zajęć znajdziecie na naszej stronie internetowej w zakładce „Uniwersytet Trzeciego Wieku”.

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie literackie – spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy i poetów.

Spotkanie odbędzie się 7.10.2024 r. w Sali multimedialnej naszej biblioteki, w Psarach, przy ul. Szkolnej 45 o godzinie 17.

Michał Rusinek to autor, który zyskał uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników dzięki swoim nietuzinkowym książkom, w których łączy wrażliwość poety z przenikliwą analizą rzeczywistości. Jego twórczość obejmuje zarówno literaturę dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także eseistykę. W swoich książkach często porusza tematy bliskie każdemu z nas, takie jak miłość, przyjaźń, czy poszukiwanie sensu w codzienności.

Podczas spotkania będzie mieli Państwo niepowtarzalną okazję, aby usłyszeć Michała Rusinka na żywo. Autor opowie o swoich inspiracjach, procesie twórczym oraz najnowszych projektach literackich. Nie zabraknie też refleksji na temat współpracy Autora  z wybitną poetką i noblistką Wisławą Szymborską.

Będzie również czas na pytania od publiczności, co stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z autorem. Będzie również możliwość zakupu książek z autografem!

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury, zarówno stałych fanów Michała Rusinka, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jego twórczością. To doskonała okazja, aby spędzić wieczór w towarzystwie literatury i ciekawych rozmów.