Ułatwienia dostępu

Usługi biblioteczne

CENNIK USŁUG I OPŁAT

obowiązujących w GBP w Psarach

Rodzaj opłaty

Cena w PLN

1. Wystawienie duplikatu karty czytelnika

10,00

2. Nieterminowy zwrot wypożyczonych materiałów bibliotecznych - za każdy dzień po terminie zwrotu od jednej wypożyczonej pozycji (książka, książka mówiona, inny dokument)

0,10

3. Niezwrócenie, uszkodzenie, zniszczenie wypożyczonych materiałów bibliotecznych – sposób załatwienia zobowiązań wobec Biblioteki jest ustalany z dyżurującym bibliotekarzem.

Cena rynkowa książki

4. Wysłanie upomnienia - Wezwanie do zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych wraz z zawiadomieniem o nałożeniu kary pieniężnej – upomnienie polecone za potwierdzeniem odbioru.

10,00

5. Wydruk komputerowy:

- 1 strona A-4 druk czarno-biały

- 1 strona A-4 druk kolorowy

- 1 strona A-4 wydruk grafiki

 

0,50

1,50

5,00

6. Usługi kserograficzne:

- strona A-4 kopia jednostronna - czarno-biała

- strona A-4 kopia dwustronna - czarno-biała

- strona A-4 kopia jednostronna - kolor

- strona A-4 kopia dwustronna

- strona A-3 kopia jednostronna - czarno-biała

- strona A-3 kopia dwustronna - czarno-biała

- strona A-3 kopia jednostronna - kolor

- strona A-3 kopia dwustronna - kolor

 

0,50

1,00

1,50

3,00

1,00

2,00

3,00

6,00

7. Inne usługi:

- bindowanie - A 4

- laminowanie - A 4

                       - A 3

 

6,00

3,00

4,00

Języki obce - nauka dla dzieci on-line

Nasza biblioteka oferuje swoim czytelnikom darmowe kody dostępu do platformy Lerni oraz do platformy FunEnglish. Kody są ważne do końca roku 2024.

Kody aktywacyjne dla nowych użytkowników można uzyskać na miejscu w Wypożyczalni Biblioteki lub pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Instrukcja aktywacji do platformy Lerni i FunEnglish:

1. W celu aktywacji kodu dostępowego należy wejść na stronę aktywacji kodów Lerni lub na stronę aktywacji kodów FunEnglish
2. Kolejnym krokiem jest wpisanie swojego adresu e-mail, za pomocą którego będzie odbywało się logowanie do kursu oraz podać utworzone przez siebie hasło, a następnie wpisać kod promocyjny.
3. Należy zaakceptować regulamin oraz wybrać opcję “Aktywuj kupon”.
4. Logowanie odbywa się na stronach: logowanie do platformy Lerni lub logowanie na kurs FunEnglish

Przeglądanie zawartości kursu Lerni:

Aby przejść do modułu nauki należy wybrać w górnym menu “Nauka”, możemy wybrać odpowiedni poziom, rozdział i lekcję. By powrócić do konta – klikamy ikonę domku.

Przeglądanie zawartości kursu FunEnglish:

Aby przejść do modułu nauki należy wybrać w prawym górnym menu “FunBook”, następnie możemy wybrać odpowiedni poziom/klasę (po lewej), rozdział (po prawej) a następnie rodzaj lekcji/ćwiczenia. By powrócić do konta – klikamy ikonę Funenglish.

Aby przejść do słownika należy wybrać w prawym górnym menu “Słownik”, następnie mamy opcję “znajdź słowo” lub “wybierz literę”, po prawej stronie pojawia się słowo z tłumaczeniem, obrazkiem oraz możliwością odsłuchu wymowy (klikając na głośniczek).

Darmowe kody do Legimi

Z radością informujemy, że nasza biblioteka oferuje swoim czytelnikom darmowe kody dostępu do Legimi – jednej z największych platform z e-bookami i audiobookami! Dzięki temu możecie korzystać z tysięcy książek w formie cyfrowej, które można czytać i słuchać na telefonie, tablecie czy komputerze.

Aby otrzymać darmowy kod, wystarczy odwiedzić naszą bibliotekę i zapytać bibliotekarza o dostępność kodów. Liczba kodów jest ograniczona, więc warto się pospieszyć! Do zobaczenia w bibliotece i życzymy miłej lektury!

INSTRUKCJA UŻYWANIA KODÓW

Aby otrzymać dostęp do Legimi wykonaj następujące kroki:

- pobierz kod w swojej bibliotece lub mailowo, pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i podaj swoje imię, nazwisko oraz numer karty bibliotecznej (musisz być jej zarejestrowanym czytelnikiem)

- wejdź na stronę www.legimi.pl/bs_katowice/

- wprowadź otrzymany kod

- załóż konto lub zaloguj się na swoje konto, jeśli już je posiadasz

- czytaj bez ograniczeń przez 30 dni od momentu aktywacji kodu!

Po wygaśnięciu dostępu możesz pobrać w swojej bibliotece następny miesięczny kod. W każdym miesiącu kalendarzowym wydawana jest kolejna, ograniczona liczba kodów. Kto pierwszy ten lepszy!

Konferecja dla seniorów

18-19.10. 2022 r. Konferencja o WAŻNYCH SPRAWACH osób 65+

Zapraszamy wszystkich dla których temat  Integracji Osób 65+ i rozwiązań przyszłości   jest ważny i potrzebny.

data: 18-19.10.2022 r.
Start godz. 9.00
ZAPISY: https://tiny.pl/w72ct

Tematy poruszane podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej m.in:

 Jak można przygotować się do własnej starości?
 Jak zorganizować transport pasażerski, by był komfortowy dla osób 65+?
 Jak zapewnić poczucie bezpieczeństwa osobom 65+?
Jakie rozwiązania prawne i systemowe będą konieczne dla optymalnego funkcjonowania
osób w podeszłym wieku?

Pełny opis, program konferencji  https://tiny.pl/w72dc

Organizatorzy: Akademia WSB: Katedra Pedagogiki, Katedra Transportu i Informatyki, Odział terenowy PTP w Dąbrowie Górniczej, UTW Akademii WSB

Poradnik dla poszukiwaczy lektur

Bywa często, że w bibliotece nie ma lektury, którą aktualnie chcielibyśmy wypożyczyć. Nie jest to jednak powód do smutku, ani tym bardziej do nerwów. Jest mnóstwo sposobów, by taką lekturę namierzyć w przepastnych głębinach internetu. Wystarczy, podobnie jak Sherlock Holmes, mieć trochę wyobraźni i chęci, by podjąć trop za poszukiwaną lekturą.

W tym poradniku podpowiemy Wam, Drodzy Czytelnicy, jak znaleźć w sieci interesującą Was lekturę i pobrać ją na swojego smartfona, czytnik, czy twardy dysk w formie elektronicznej, nie przejmując się przy tym, że robimy coś nielegalnego.

Wszystkie nasze porady są jak najbardziej legalne, dostępne w internecie, a książki (zwłaszcza lektury) są zupełnie za darmo!

Jeśli zatem chcecie zabawić się w lekturowego Sherlocka Holmesa wystarczy czytać dalej a przeniesiecie się w nie taki znowu tajemniczy świat serwisów internetowych, które oferują swym użytkownikom darmowe lektury. Klikając zaś na logotypy prezentowanych przez nas serwisów przeniesiecie się bezpośrednio na ich strony internetowe. Więc zaczynamy i życzymy owocnych poszukiwań.

 

 

Wolny dostęp – biblioteki cyfrowe:

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym sporo szkolnych lektur. E-booki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w licznych formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

LegalnaKultura.pl

Serwis zawierający mnóstwo legalnych źródeł do korzystania z darmowych wytworów kultury w tym oczywiście z książek. Jest tam bogate zestawienie bibliotek cyfrowych udostępniających za darmo swoje zbiory.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Kiedy już zawiodą wszystkie serwisy zawsze jeszcze pozostaje wiedzący wszystko „Wujek Google”. Ta najpopularniejsza w sieci wyszukiwarka pozwala odnajdować interesujące nas pliki w różnych kategoriach. Można wyszukiwać w takich kategoriach, jak grafika, wideo, czy wiadomości, ale jest też kategoria „książki” choć troszkę dla naszych oczu ukryta. I tu przydają się umiejętności Sherlocka, żeby odnaleźć ukrytą przez Google kategorię.

Pamiętajcie dla chcącego nic trudnego. Oczywiście zawsze będzie nam bardzo miło, jeśli interesującą Was lekturę odnajdziecie w naszych bibliotekach, ale kiedy napotkacie problemy nie poddawajcie się. W „internetach” można znaleźć wszystko, wystarczy wiedzieć jak szukać.

Przy tej okazji proponujemy współpracę. Być może znacie inne darmowe serwisy, albo sposoby wyszukiwania książek w internecie. Zachęcamy do podzielenia się z nami Waszymi doświadczeniami w tym zakresie. Wystarczy, że na nasz adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. prześlecie swoje propozycje miejsc, w których jeszcze chowają się darmowe lektury, audiobooki, czy inne cyfrowe wydawnictwa, a my chętnie udostępnimy je szerszej społeczności.

Życzymy powodzenia w tropieniu darmowych lektur:)

Harmonogram wykładów UTW

Wykaż najbliższych wykładów:

10.11.2020 – Ziemia 2.0 / Marcin Lieber / EKOLOGIA -

17.11.2020 – Anna Wielgopolan / EDU ARCTIC / Czy czas budować nową arkę? Wzrost poziomu morza.

23.11.2020 – Wykład EXTRA / prof. Leszek Balcerowicz / Od czego zależą warunki życia w kraju /należy się wcześniej zapisać – liczba miejsc ograniczona

24.11.2020 – dr Radosław Molenda / Sposoby radzenia sobie ze stresem

1.12.2020 – Joanna Wardenga – dietetyk / Budowanie odporności poprzez dietę

8.12.2020 – Jędrzej Majka – podróżnik / Madagaskar – najstarsza wyspa świata

15.12.2020 – Konferencja „Senior w pracy” – w ramach projektu „Na przekór metryce – osoby 50+ i Seniorzy na srebrnym rynku pracy.”

 

Wykłady odbywają się on-line w każdy wtorek o godz. 16.30!

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie literackie – spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy i poetów.

Spotkanie odbędzie się 7.10.2024 r. w Sali multimedialnej naszej biblioteki, w Psarach, przy ul. Szkolnej 45 o godzinie 17.

Michał Rusinek to autor, który zyskał uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników dzięki swoim nietuzinkowym książkom, w których łączy wrażliwość poety z przenikliwą analizą rzeczywistości. Jego twórczość obejmuje zarówno literaturę dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także eseistykę. W swoich książkach często porusza tematy bliskie każdemu z nas, takie jak miłość, przyjaźń, czy poszukiwanie sensu w codzienności.

Podczas spotkania będzie mieli Państwo niepowtarzalną okazję, aby usłyszeć Michała Rusinka na żywo. Autor opowie o swoich inspiracjach, procesie twórczym oraz najnowszych projektach literackich. Nie zabraknie też refleksji na temat współpracy Autora  z wybitną poetką i noblistką Wisławą Szymborską.

Będzie również czas na pytania od publiczności, co stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z autorem. Będzie również możliwość zakupu książek z autografem!

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury, zarówno stałych fanów Michała Rusinka, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jego twórczością. To doskonała okazja, aby spędzić wieczór w towarzystwie literatury i ciekawych rozmów.

Image