fotoMaj to niezwykle ważny miesiąc dla biblioteki i bibliotekarzy. W tym miesiącu przypada bowiem nasze święto – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
W maju staramy się otworzyć nasze drzwi jeszcze szerzej i zaprosić każdego, kto chciałbym poszerzyć swoją wiedzę bądź po prostu przy pomocy książki spędzić miło czas.

W ostatnim czasie w nasze skromne progi zawitały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sarnowie oraz przedszkolaki z Przedszkola im. Kubusia Puchatka również z Sarnowa.
Najmłodszych gości reprezentowała najstarsza grupa przedszkolna, o dumnej nawie Mądre Sowy pod opieką uroczej Pani Wioletty Wróbel. Spotkanie odbyło się w Filii nr 3 w Sarnowie. Tematem zajęć był Dzień Praw Zwierząt, który wypada 22 maja. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. Sowa, co bałagan ma w porządku autorstwa Pana Poety. Przedszkolaki rozmawiały także na temat odpowiedniego traktowania zwierząt oraz opowiadały o własnych. Grały w kalambury i kolorowały kolorowanki oczywiście ze zwierzętami.

W Filii nr 3 odbywały się lekcje biblioteczne na temat encyklopedii i słowników. Celem zajęć było zachęcenie młodych ludzi do korzystania z tego typu księgozbioru w razie nagłej sytuacji gdy trzeba odrobić prace domową a prąd i internet przestały działać. Uczniowie wysłuchali informacji dotyczących budowy oraz sposobu w jaki należy korzystać z tego typu pozycji. Następnie po podziale na grupy przystąpili do pracy. Ich zadaniem było wyszukiwanie znaczenia podanych haseł na kartach pracy. Wszyscy bardzo intensywnie wertowali strony encyklopedii i słowników.

W Bibliotece w Psarach od kwietnia odbywają się spotkania miłośników sztucznej inteligencji. Zajęcia realizowane są w ramach Projektu „Cyfrowi eksperci”. Małe grupy pozwalają na indywidualne podejście do uczestników. Spotkania mają na celu rozbudzić chęć poznania cyfrowego świata. Podczas tych zajęciach wykorzystywane są roboty, klocki oraz gry edukacyjne. Poza intensywnym wysiłkiem umysłowym młodzi ludzie mają zapewnioną chwilę na odpoczynek, który dostarcza dużo radości i śmiechu. Do tego celu wykorzystujmy np. grę w twistera.

19 maja w Bibliotece Centralnej w Psarach obyło się pasowanie na czytelnika. Udział w nim wzięły dzieci z klasy pierwszej z Gródkowa. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Klaudie Bloch. Pani bibliotekarka opowiedziała uczniom, jak należy zachowywać się w bibliotece, o zasadach wypożyczania oraz o rodzajach bibliotek. Dzieci poznały także różnice pomiędzy książką prywatna a tą pochodzącą z biblioteki. Na sam koniec odbyło się uroczyste pasowanie.