fotoPsarska biblioteka od lat zaprasza młodych czytelników na zajęcia, podczas których dzieci i młodzież doskonalą umiejętność pracy z aparatem informacyjnym biblioteki. Tym razem filię nr 2 odwiedzili uczniowie z klasy III ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Polakowskiego w Strzyżowicach.

Podczas lekcji bibliotecznej „Słowniki i encyklopedie dobre na wszystko” uczniowie zapoznali się z rodzajami wydawnictw informacyjnych dostępnych w naszej placówce, dowiedzieli się jak sprawnie wyszukać informacje w słowniku, encyklopedii lub leksykonie, z jakich elementów składa się artykuł hasłowy oraz czym jest skorowidz. Nie zabrakło również ćwiczeń w posługiwaniu się słownikami i encyklopediami. Młodzi czytelnicy bardzo chętnie angażowali się w rozwiązywanie zadań, pięknie odpowiadali na pytania, a wiele wątpliwości językowych zostało rozstrzygniętych dzięki sprawnej pracy uczniów ze słownikami. Celem lekcji było poznanie źródeł informacji bezpośredniej, rozbudzanie potrzeby wzbogacania swojej wiedzy oraz doskonalenie umiejętności selektywnego wyboru informacji.
Chociaż wydaje się, że umiejętność korzystania z tradycyjnych słowników i encyklopedii w dobie Wikipedii zanika, warto pokazać uczniom, gdzie szukać sprawdzonych informacji, których nie znajdą w internecie. Korzystajmy więc ze słowników, encyklopedii i leksykonów – naprawdę warto!