fotoW cyklu „Podróże z biblioteką” gościliśmy wybitnego znawcę turystyki w Polsce i za granicą Dariusza Gacka, który opowiedział nam o niewątpliwych zaletach turystycznych Beskidu Wyspowego i zrobił to w tak ciekawy sposób, że już chciałoby się wyruszyć na wędrówkę.


Nasz gość to historyk, przewodnik górski, członek Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach, a na co dzień prezes Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich. Osoba niezwykle zaangażowana w organizację turystyki nie tylko w atrakcyjnych miejscach Polski, ale również poza naszymi granicami. To również autor podejmujący w swych publikacjach tematykę Beskidów i Górnego Śląska.

Podczas spotkania w naszej bibliotece, które odbyło się 11 maja 2023 roku, opowiadał o atrakcjach turystycznych Beskidu Wyspowego, pasma górskiego, które nie jest aż tak popularne, jak Tatry, czy Pieniny, ale równie atrakcyjnego zwłaszcza dla turysty pieszego.

Jak sam pisze w swoim przewodniku turystycznym o tym obszarze: „Beskid Wyspowy to pełna znakomitych walorów turystycznych kraina górska, różniąca się znacznie od pozostałej części Beskidów. W jej oryginalnym krajobrazie, na który składają się izolowane „wyspy” górskie, tkwi piękno i nieodparty urok”.
O długich i zawiłych dziejach tej ziemi mówią prehistoryczne grodziska w dolinie Dunajca, ruiny średniowiecznych fortyfikacji i zameczków. Świadectwo najnowszej historii, niejednokrotnie krwawej i tragicznej dają liczne cmentarze żołnierskie z I wojny światowej i partyzanckie mogiły z tej ostatniej.

Opowieści Dariusza Gacka słucha się z zapartym tchem. Żal tylko, że to wycieczka wirtualna, bo chciałoby się wyruszyć razem z nim na szlak, by na własne oczy zobaczyć świadectwa historyczne, o których opowiada, i przekonać się niejako na „własnej skórze” o urokach tej górskiej krainy.

W czasie spotkania uczestnicy mieli możliwość nabycia publikacji naszego gościa, czyli przewodnika turystycznego „Beskid Wyspowy” oraz książki „555 zagadek o Beskidzie Wyspowym”. Można też było uzyskać autograf i dedykację autora.

Uczestnicy stwierdzili, że spotkanie z Dariuszem Gackiem to pierwszy krok do wyjścia w góry, a jak wiadomo początkiem każdej podróży, czy wycieczki jest zawsze ten pierwszy krok.