fotoPolska wieś w literaturze to temat, który przyświecał ostatniej KAWIARENCE POETYCKIEJ, która miała miejsce 23 listopada 2023 roku w naszej bibliotece. Było sielsko i anielsko i nie brakowało folklorystycznych akcentów.

Tym razem nie narzucaliśmy gościom „kawiarenki” tekstów do prezentacji. Każdy z nich czytał wcześniej wybrane przez siebie utwory. Nie zabrakło więc najwybitniejszych dzieł polskiej literatury tj. Chłopi, czy Nad Niemnem, ale była również poezja, groteska, karykatura i wyjątki z literatury najnowszej, czyli z wydanej niedawno i zyskującej coraz większą popularność książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak.

Czytali dla nas: Tomasz Sadłoń – Wójt Gminy Psary, Marta Szymiec – zastępca wójta, Mirella Barańska-Sorn – sekretarz gminy oraz Katarzyna Bochenek – skarbnik gminy. Radnych reprezentowali Anna GwiazdaKrzysztof Dulko. Zaszczyciły nas również dyrektorki psarskich szkół Agnieszka Białas-Barańska oraz Dorota Pronobis, a także Agata Wilczyńska – dyrektor Żłobka w Psarach i, co zrozumiałe, nie mogło zabraknąć dyrektorki biblioteki Heleny Warczok.

Ze stałych bywalców „kawiarenki” z przyjemnością odnotowaliśmy obecność Pani doktor Danuty Kołacz. „Świeżaków” w kawiarenkowym gronie reprezentowali: Maria Stangrecka, Łukasz Kwaśny oraz Anna Sadłoń, która, jak na polonistkę przystało, przedstawiła zwięzłą analizę tematu wsi polskiej w literaturze.

Wszystkim lektorom, którzy przypomnieli nam obraz polskiej wsi w naszej rodzimej literaturze, bardzo dziękujemy. Dodatkowa wdzięczność należy się folklorystycznemu zespołowi „Od Do” z Preczowa, który swoim występem jeszcze bardziej uwypuklił atmosferę dawnej polskiej wsi.