foto21 maja 2024 r. gościliśmy w naszej bibliotece Monikę Borkowską-Szmit, autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej w Psarach oraz SP w Strzyżowicach i w interesujący sposób opowiadała o swojej twórczości oraz zagrożeniach, jakie niesie ze sobą korzystanie z portali społecznościowych w Internecie.

Pani Monika Borkowska-Szmit napisała dwie książki dla dzieci o tematyce kryminalno-ekologicznej. Pierwsza z nich pt.: „Stach i smog” porusza tematykę zanieczyszczenia powietrza i wszelkich uciążliwości, jakie się z tym wiążą. Druga „Stach i śmieci” problem zanieczyszczenia przestrzeni publicznej niezliczoną ilością odpadów. Tematy te zostały poruszone w grupie dziecięcej, natomiast starsze klasy dowiedziały się o poważnych problemach, jakie niesie ze sobą hejt internetowy.

Autorka jest również dziennikarką publikującą w Internecie, a także posiada swój kanał o tematyce kryminalistycznej na portalu YouTube. W obydwu tych miejscach doświadczyła ogromnej ilości hejtu od ludzi, którzy zupełnie jej nie znali. Udzieliła więc młodym słuchaczom kilku cennych rad, jak sobie z tym hejtem poradzić. Okazuje się, że dobrą opcją jest ukrywać obraźliwe komentarze, ażeby uniknąć dodatkowego stresu najlepiej w ogóle ich nie czytać.

Na koniec każdego ze spotkań nasza gościni zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z uczestnikami. Obydwie książki autorki będą niebawem dostępne w naszych bibliotekach do dyspozycji czytelników.