fotoWykładem o dogoterapii zakończył się rok akademicki 2023/2024 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Psarach. Absolwenci odebrali pamiątkowe dyplomy i mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu, którego głównym bohaterem był golden retriver William.

Zakończenie roku akademickiego to przede wszystkim dyplomy i gratulacje. Oczywiście wszyscy absolwenci UTW otrzymali promocję do udziału w następnej, dwunastej już edycji, która rozpocznie się w październiku tego roku.

Dyplomy wręczali uczestnikom: Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Psarach Helena Warczok oraz Agnieszka Dubiel z ramienia dąbrowskiej Akademii WSB.

Głównym punktem naszej uroczystości, która odbyła się 13 czerwca 2024 r. w bibliotece, był wykład: „Pies najlepszym przyjacielem człowieka – o dogoterapii więcej”, który poprowadziła pani Betina Polednik. Nie robiła jednak tego sama, bo towarzyszył jej wierny przyjaciel pies rasy retriver o wdzięcznym imieniu William.
Podczas gdy wykładowczyni wprowadzała nas w tajniki dogoterapii, William dostojnie obwąchiwał wszystkich uczestników, jakby chciał zapoznać się z każdym z osobna.

Dogoterapia, znana również jako terapia wspomagana przez psa (ang. dog therapy lub canine-assisted therapy), polega na wykorzystaniu psów w celu wspierania leczenia oraz rehabilitacji osób z różnymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi. Terapia ta opiera się na pozytywnym wpływie interakcji z psami na zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne pacjentów.

Chodzi nie tylko o wsparcie emocjonalne, ale również o poprawę umiejętności społecznych, stymulację fizyczną pacjenta oraz o wsparcie terapeutyczne. Dogoterapia wymaga odpowiednio przeszkolonych psów oraz specjalistów, którzy prowadzą sesje terapeutyczne, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność terapii. Psy używane w terapii są starannie wybierane i szkolone, aby były łagodne, posłuszne i reagowały pozytywnie na różne sytuacje.

Nasz główny bohater William okazał się psem wprost stworzonym do dogoterapii. Jak stwierdziła jego właścicielka, oprócz pozytywnych odruchów nabytych podczas szkolenia, posiada on tajemniczą intuicję, dzięki której sam podejmuje działania terapeutyczne, nie czekając na polecenia terapeuty.

Na zakończenie spotkania William popisał się kilkoma sztuczkami, których ma sporo w swoim repertuarze, czym wzbudził duży entuzjazm wśród uczestników wykładu.

Przed słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku są teraz trzymiesięczne wakacje, a od października rozpoczynamy 12 już edycję UTW, na którą zapraszamy zarówno byłych jak i nowych absolwentów.

Do zobaczenia po wakacjach!