fotoO współczesnych problemach związanych z ekologią rozmawiała z młodzieżą nasza rodzima pisarka Emilia Nowak. Jej spotkanie autorskie odbyło się 18 czerwca 2024 w psarskiej bibliotece, a uczestniczyła w nim młodzież ze starszych klas Szkoły Podstawowej w Psarach.


Nasza gościni mówiła o mnożących się, jak grzyby po deszczu, oznaczeniach na produktach, jakoby „ekologicznych”. O tym, że na dzisiejszym rynku konsumenckim można zwariować od tych oznaczeń i nie mieć do końca pewności, co jest prawdziwe, a co wykorzystują żądne pieniędzy firmy, które za nic mają obronę środowiska, a jedynie chcą sprzedać produkt.


Autorka powołała się na przykład Nicoli Tesli, który - poza geniuszem inżynierii - był bardzo mądrym życiowo człowiekiem i zawsze powtarzał, że „postęp technologiczny, który niszczy środowisko naturalne, nie jest postępem”. W XIX wieku Tesla właściwie stworzył urządzenia, dzięki którym można było już wtedy przesyłać darmową energię elektryczną zdalnie na duże odległości. Położył podwaliny pod bezprzewodową telefonię. Jednak niedane mu to było zrealizować swoich nowatorskich projektów, gdyż zderzył się z ogromnym lobbingiem, który powstał po to, by bogaciły się jedynie wybrane branże. Dziś konsument musi zachować czujność i zdrowy rozsądek, żeby nie dać się omamić nowym oszustwom marketingowym, które z ochroną środowiska nie mają nic wspólnego.


Prowadząca spotkanie Emilia Nowak uczulała młodzież na problem wszechobecnego plastiku, który już przeniknął do gleby, oceanów, a nawet mleka ssaków morskich ginących od toksyn.


Kolejnym problemem, jaki poruszyła prowadząca spotkanie, był fakt drastycznej wycinki lasów dziewiczych, których ekosystemów nie da się odtworzyć, bo powstawały przez miliony lat. Dziś w ciągu jednej minuty zostaje wykarczowany las tropikalny o wielkości dziesięciu piłkarskich boisk! W zeszłym roku 2023 wycięto niemal 4 miliony hektarów lasów tropikalnych.


Nasze najzwyklejsze działania w stylu oszczędzania wody, energii elektrycznej, czy choćby zwykłe nieśmiecenie i unikanie plastiku mogą przyczynić się do ratowania ekosystemu naszej planety.


Była to ważna, ciekawa i bardzo pouczająca lekcja, z której wszyscy – nie tylko młodzież – powinniśmy wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby swoim proekologicznym działaniem przyczynić się do ratowania naszej planety.