foto_1W sobotę 22 czerwca 2024 roku młodzi studenci Psarskiego Uniwersytetu zakończyli ostatecznie rok akademicki 2023/2024. Ten ostatni wykład przeprowadzony przez Fabrykę Wiedzy był niezwykle ciekawy – poznawaliśmy otaczające nas gazy i ich właściwości. Poszerzyliśmy swoją wiedzę o dwutlenku węgla – zafascynowała nas jego zamrożona postać czyli suchy lód. Dowiedzieliśmy się, że tlen jest gazem niepalnym ale umożliwiającym spalanie – bez tlenu nie ma ognia!

Fascynującym gazem okazał się lżejszy od powietrza hel, którym napełniamy unoszące się wysoko baloniki, a który ma pewną ciekawą właściwość – potrafi zniekształcać ludzki głos – oj była zabawa! Ostatnim gazem był wodór – najlżejszy pierwiastek chemiczny, który należy do gazów łatwopalnych; gdy jest zmieszany z powietrzem jest mocno wybuchowy, czyli niebezpieczny.

 

Na naszym spotkaniu z Fabryką Wiedzy nie zabrakło wybuchów, dymów, palących się rąk a także najlepszej zabawy nieco zniekształconym przez hel głosem. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rok akademicki 2024/2025, w którym z pewnością odwiedzi nas Fabryka Wiedzy.

P.S. Już jesteśmy umówieni😊

P.S. Psarska Biblioteka życzy swoim młodym studentom ciekawych, pięknych wakacji! Do zobaczenia😊