Ułatwienia dostępu

Poradnik dla poszukiwaczy lektur

Bywa często, że w bibliotece nie ma lektury, którą aktualnie chcielibyśmy wypożyczyć. Nie jest to jednak powód do smutku, ani tym bardziej do nerwów. Jest mnóstwo sposobów, by taką lekturę namierzyć w przepastnych głębinach internetu. Wystarczy, podobnie jak Sherlock Holmes, mieć trochę wyobraźni i chęci, by podjąć trop za poszukiwaną lekturą.

W tym poradniku podpowiemy Wam, Drodzy Czytelnicy, jak znaleźć w sieci interesującą Was lekturę i pobrać ją na swojego smartfona, czytnik, czy twardy dysk w formie elektronicznej, nie przejmując się przy tym, że robimy coś nielegalnego.

Wszystkie nasze porady są jak najbardziej legalne, dostępne w internecie, a książki (zwłaszcza lektury) są zupełnie za darmo!

Jeśli zatem chcecie zabawić się w lekturowego Sherlocka Holmesa wystarczy czytać dalej a przeniesiecie się w nie taki znowu tajemniczy świat serwisów internetowych, które oferują swym użytkownikom darmowe lektury. Klikając zaś na logotypy prezentowanych przez nas serwisów przeniesiecie się bezpośrednio na ich strony internetowe. Więc zaczynamy i życzymy owocnych poszukiwań.

 

 

Wolny dostęp – biblioteki cyfrowe:

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym sporo szkolnych lektur. E-booki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w licznych formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

LegalnaKultura.pl

Serwis zawierający mnóstwo legalnych źródeł do korzystania z darmowych wytworów kultury w tym oczywiście z książek. Jest tam bogate zestawienie bibliotek cyfrowych udostępniających za darmo swoje zbiory.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Kiedy już zawiodą wszystkie serwisy zawsze jeszcze pozostaje wiedzący wszystko „Wujek Google”. Ta najpopularniejsza w sieci wyszukiwarka pozwala odnajdować interesujące nas pliki w różnych kategoriach. Można wyszukiwać w takich kategoriach, jak grafika, wideo, czy wiadomości, ale jest też kategoria „książki” choć troszkę dla naszych oczu ukryta. I tu przydają się umiejętności Sherlocka, żeby odnaleźć ukrytą przez Google kategorię.

Pamiętajcie dla chcącego nic trudnego. Oczywiście zawsze będzie nam bardzo miło, jeśli interesującą Was lekturę odnajdziecie w naszych bibliotekach, ale kiedy napotkacie problemy nie poddawajcie się. W „internetach” można znaleźć wszystko, wystarczy wiedzieć jak szukać.

Przy tej okazji proponujemy współpracę. Być może znacie inne darmowe serwisy, albo sposoby wyszukiwania książek w internecie. Zachęcamy do podzielenia się z nami Waszymi doświadczeniami w tym zakresie. Wystarczy, że na nasz adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. prześlecie swoje propozycje miejsc, w których jeszcze chowają się darmowe lektury, audiobooki, czy inne cyfrowe wydawnictwa, a my chętnie udostępnimy je szerszej społeczności.

Życzymy powodzenia w tropieniu darmowych lektur:)

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie literackie – spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy i poetów.

Spotkanie odbędzie się 7.10.2024 r. w Sali multimedialnej naszej biblioteki, w Psarach, przy ul. Szkolnej 45 o godzinie 17.

Michał Rusinek to autor, który zyskał uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników dzięki swoim nietuzinkowym książkom, w których łączy wrażliwość poety z przenikliwą analizą rzeczywistości. Jego twórczość obejmuje zarówno literaturę dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także eseistykę. W swoich książkach często porusza tematy bliskie każdemu z nas, takie jak miłość, przyjaźń, czy poszukiwanie sensu w codzienności.

Podczas spotkania będzie mieli Państwo niepowtarzalną okazję, aby usłyszeć Michała Rusinka na żywo. Autor opowie o swoich inspiracjach, procesie twórczym oraz najnowszych projektach literackich. Nie zabraknie też refleksji na temat współpracy Autora  z wybitną poetką i noblistką Wisławą Szymborską.

Będzie również czas na pytania od publiczności, co stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z autorem. Będzie również możliwość zakupu książek z autografem!

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury, zarówno stałych fanów Michała Rusinka, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jego twórczością. To doskonała okazja, aby spędzić wieczór w towarzystwie literatury i ciekawych rozmów.

Image