Ułatwienia dostępu

Featured

Dezodorant wydezodorantował się

Kłopot z przeczytaniem tytułu? Nie takie łamańce zna język polski. Żeby się nim dobrze posługiwać, trzeba ćwiczyć dykcję. O tym właśnie traktował wykład Oskara Jasińskiego, który odbył się 6 czerwca 2024 r. w ramach OSKAROWEJ AKADEMII KULTURY.

 


Język polski uznawany jest na świecie za najtrudniejszy do poprawnego wymówienia. Żaden obcokrajowiec nie jest w stanie powtórzyć takich wyrazów jak: chrząszcz, czy Szczebrzeszyn. To jednak nikogo nie dziwi, co najwyżej może śmieszyć. Problem polega jednak na tym, że wielu Polaków i Polek ma spory kłopot z poprawnym posługiwaniem się naszym pięknym językiem.

 


O tych problemach i najczęściej popełnianych błędach opowiadał podczas ostatniego wykładu Oskar Jasiński. Najczęściej spotykanym błędem logiczno-gramatycznym jest używanie nazw miesięcy. Bardzo często na plakatach, czy wręcz urzędowych pismach, podawana jest błędna forma daty. Np. napisane jest, że data jakiegoś wydarzenia to „7 czerwiec”, podczas gdy prawidłowa forma to „7 czerwca”. Często „cofamy do tyłu”, czy „wznosimy się w górę”, a to błąd logiczny zwany tautologią.


Na szczęście prowadzący przygotował dla nas solidne ćwiczenia aparatu mowy, które wykonywane systematycznie mogą znacznie poprawić naszą dykcję, a co za tym idzie, udoskonalić sposób posługiwania się językiem polskim. Zanim więc powiemy: „wyrewolwerowany rewolwerowiec” i „cóż, że ze Szwecji” powinniśmy, choć kilka minut dziennie spędzić przed lustrem na trenowaniu całego aparatu mowy.

{joomplucat:374 limit=12|columns=3}

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie literackie – spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy i poetów.

Spotkanie odbędzie się 7.10.2024 r. w Sali multimedialnej naszej biblioteki, w Psarach, przy ul. Szkolnej 45 o godzinie 17.

Michał Rusinek to autor, który zyskał uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników dzięki swoim nietuzinkowym książkom, w których łączy wrażliwość poety z przenikliwą analizą rzeczywistości. Jego twórczość obejmuje zarówno literaturę dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także eseistykę. W swoich książkach często porusza tematy bliskie każdemu z nas, takie jak miłość, przyjaźń, czy poszukiwanie sensu w codzienności.

Podczas spotkania będzie mieli Państwo niepowtarzalną okazję, aby usłyszeć Michała Rusinka na żywo. Autor opowie o swoich inspiracjach, procesie twórczym oraz najnowszych projektach literackich. Nie zabraknie też refleksji na temat współpracy Autora  z wybitną poetką i noblistką Wisławą Szymborską.

Będzie również czas na pytania od publiczności, co stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z autorem. Będzie również możliwość zakupu książek z autografem!

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury, zarówno stałych fanów Michała Rusinka, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jego twórczością. To doskonała okazja, aby spędzić wieczór w towarzystwie literatury i ciekawych rozmów.

Image