Narodowe Czytanie 2024

Narodowe Czytanie 2024

6 września 2024 roku, w bibliotece w Psarach odbyło się Narodowe Czytanie, podczas którego zgromadzeni miłośnicy literatury wspólnie czytali dramat "Kordian" autorstwa Juliusza Słowackiego. Atmosfera była niesamowicie klimatyczna - wypełniona emocjami, skupieniem, a to za sprawą Teatru Amatorskiego ze Strzyżowic WSZYSTKO PRZED NAMI.

Aktorzy – amatorzy bardzo profesjonalnie wprowadzili nas w klimat lektury przedstawiając początkową scenę dramatu Słowackiego – PRZYGOTOWANIE. Wystąpili w niej: Janina Mosioł, Anna Przybyłek, Halina Pawik, Krystyna Pycia, Barbara Rudy, Grażyna Słania, Zenona Warmuz, Waldemar Marek, który pełnił również funkcję konferansjera oraz Małgorzata Gawor. Całość wyreżyserowała Ewa Pawik.

W trakcie czytania można było zauważyć zaangażowanie i zaabsorbowanie uczestników, którzy starali się jak najlepiej oddać emocje i napięcie zawarte w dziele Słowackiego, a pani Ewa Pawik opatrywała czytane fragmenty dzieła Słowackiego naukowym komentarzem.

W tym roku czytali dla nas: Agnieszka Medaj - zastępca Wójta Gminy Psary, Katarzyna Bochenek – skarbnik gminy, Radni Gminy Psary, w tym: Anna Nagły i Anna Gwiazda, dyrektorzy psarskich placówek: Dorota Pronobis – dyrektor SP Strzyżowice, Agnieszka Barańska-Białas – dyrektor SP Psary, Beata Polaniecka – dyrektor SP Gródków, Małgorzata Barańska – dyrektor SP Sarnów, Joanna Marcinkowska – dyrektor SP Dąbie, Agata Wilczyńska – dyrektor Żłobka w Psarach oraz Lidia Ściwiarska – dyrektor GOK Psary. Zaproszenie przyjęli również Prezes ZGK w Psarach Łukasz Siwczyk oraz Prezes Spółki Energetycznej Aleksandra Bensel. Nie mogło zabraknąć również przyjaciół biblioteki, do których należą: Maria Olszewska, Danuta Kołacz, Katarzyna Litwinowicz, Wiesława Leśniak, Justyna Szopa, Sławomira Sobieraj i Łukasz Kwaśny. Bibliotekę reprezentowali: Helena Warczok – dyrektor oraz Krzysztof Dulko.  Po zakończeniu lektury odbyła się krótka dyskusja na temat treści utworu, jego interpretacji oraz aktualności przekazu zawartego w dramacie.

Narodowe Czytanie w bibliotece w Psarach okazało się nie tylko doskonałą okazją do wspólnego czytania i dyskusji, ale także doskonałą okazją do integracji społeczności lokalnej poprzez wspólne działanie w imię literatury i kultury. Wydarzenie to z pewnością pozostanie na długo w pamięci wszystkich jego uczestników, inspirując ich do dalszego odkrywania piękna słowa pisanego.