Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, które odbyło się 07.10.2024 r. w multimedialnej sali naszej biblioteki, przyciągnęło liczną publiczność. Autor, znany przede wszystkim jako były sekretarz Wisławy Szymborskiej, a także autor licznych esejów, książek o języku, literaturze dziecięcej i felietonów, od razu zdobył sympatię słuchaczy swoją charyzmą i poczuciem humoru.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia dyrektor biblioteki Heleny Warczok, po którym Michał Rusinek opowiedział o swojej wieloletniej współpracy z Wisławą Szymborską – ten temat zdominował wieczór. Z uśmiechem i nostalgią wspominał niezwykłą osobowość noblistki, jej skromność, ironię, a także niesamowite poczucie humoru, które – jak przyznał – miało ogromny wpływ na jego postrzeganie literatury i języka.
Rusinek dzielił się wieloma anegdotami z ich codziennej współpracy, przybliżając słuchaczom kulisy tworzenia poezji Szymborskiej. Opowiadał o tym, jak noblistka z dystansem podchodziła do świata literackiego, ale też, z jaką precyzją pracowała nad każdym wierszem. Często przerywała pisanie, aby poprawić jedno słowo, bo – jak mawiała – "słowa ważą". Rusinek podkreślił, że to właśnie te szczegóły, ta nieustępliwość w dążeniu do doskonałości, sprawiały, że poezja Szymborskiej była tak wyjątkowa.
Jednym z najbardziej wzruszających momentów było wspomnienie o ostatnich latach życia Szymborskiej. Rusinek mówił o ich bliskiej relacji, która wykraczała poza sferę zawodową, a także o tym, jak noblistka mimo słabnącego zdrowia nigdy nie traciła humoru i ciekawości świata.
I chociaż nasz gość niewiele wspominał o swojej twórczości literackiej, to jednak na koniec spotkania znalazł czas i na to. Jako polonista i specjalista od języka zwraca on szczególną uwagę na sposób używania języka, bo po tym bardzo łatwo rozpoznać, jak traktują nas nasi interlokutorzy.
Był też czas na pytania od publiczności. Uczestnicy spotkania chętnie dopytywali o szczegóły związane z życiem i pracą Szymborskiej. Rusinek z cierpliwością odpowiadał na każde pytanie, dzieląc się nieznanymi wcześniej historiami o codzienności poetki, jej niepozornych przyzwyczajeniach i zamiłowaniach, jak choćby do układania kolaży z wycinków gazet.
Nie zabrakło także pytań dotyczących pracy samego Rusinka, w tym jego książek dla dzieci oraz esejów o języku polskim. Jednak niemal każda odpowiedź w pewien sposób nawiązywała do Szymborskiej, która – jak przyznał – wciąż jest obecna w jego życiu i twórczości.
Po oficjalnej części spotkania Michał Rusinek znalazł czas na podpisywanie książek i indywidualne rozmowy z fanami. Każdy mógł liczyć na krótki dialog, a autor, jak zwykle, okazał się być niezwykle ciepłą i otwartą osobą, gotową podzielić się swoimi przemyśleniami na temat literatury, języka oraz wpływu, jaki wywarła na niego praca z noblistką.
Spotkanie z Michałem Rusinkiem było nie tylko intelektualnie inspirujące, ale także pełne humoru i serdeczności. Najważniejszym tematem wieczoru była Wisława Szymborska, której duch, zdaje się, nadal obecny jest w każdej opowieści Rusinka. Słuchacze wychodzili pełni wzruszeń, z nowym spojrzeniem na noblistkę, ale i samą literaturę – zarówno tą poetycką, jak i codzienną, którą tworzymy naszym językiem na co dzień.