We wspaniałą podróż po dawnych czasach zabrał uczestników spotkania Cezary Harasimowicz przedstawiając historię swojej rodziny, która wiąże się i ściśle zazębia z historią Polski. Spotkanie autorskie z jego udziałem odbyło się w naszej bibliotece w piątek 5 kwietnia 2018 r. Autor promował na nim swoją najnowszą książkę „Saga czyli filiżanka, której nie ma”.
Jak mówi o książce sam autor „Saga...” to podróż śladami jego przodków. Wędrówka pełna przygód, tajemnic, miłości, dramatów i zwrotów akcji. Odkrywa w niej autor historię swojej rodziny, która w oczywisty sposób jest sporą częścią historii Polski.
Jego dziadek walczył w Legionach Piłsudskiego. W jeździectwie zdobył pierwszy medal olimpijski dla Polski. Matka przyszła na świat prawie sto lat temu i przeżyła wszystkie epizody przypisane pokoleniu Kolumbów.
Harasimowicz zagląda do pamiętników dziadka i zapisków matki. Czerpie z rodzinnych anegdot, poznaje gorące romanse, a dzięki wycinkom z ówczesnej prasy przywołuje świat, w którym równolegle toczy się wielka historia i życie zwykłych ludzi.
Spotkanie było pełne wspaniałych wspomnień oraz wzruszeń, bo jak sam autor oświadczył, nigdy nie potrafi ze spokojem i na chłodno wspominać swoją mamę.
Książka Cezarego Harasimowicza „Saga czyli filiżanka, której nie ma” dostępna jest we wszystkich filiach naszej biblioteki. Gorąco zachęcamy do jej przeczytania, gdyż odsłoni przed nami realia życia powoli odchodzące w niepamięć wraz z naszymi rodzicami i dziadkami. Świat warty przypomnienia i ocalenia.
Nasz gość to polski scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. Jest jednym z najlepszych polskich scenarzystów, którego twórczość skupia się na najgorętszych tematach i problemach nękających współczesny świat. Jego film o poszukiwaniu wolności za żelazną kurtyną - 300 mil do nieba - został uhonorowany w 1989 roku Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej. W 1994 jego scenariusz Brute zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej nagrodzie Harasimowicz brał udział w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute, gdzie jego skrypt uznano za najlepszy i podkreślano wybitne walory humanistyczne tekstu.
Według scenariuszy Harasimowicza powstało osiem filmów fabularnych oraz seriale, m.in. ,Przeprowadzki trzeci sezon serialu Ekstradycja, a także spektakle Teatru TV. Od 1989 był kierownikiem literackim w studiu filmowym. Opublikował trzy powieści, w popularnym magazynie miał stałą kolumnę, gdzie ukazywały się jego opowiadania. Prowadził talk-show w telewizji. Wykłada scenariopisarstwo. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
{joomplucat:117 limit=100|columns=3}