foto_3Wrześniowy Literacki Czwartek z Michałem Rusinkiem w charakterze gościa był niezwykłym przeżyciem. Mieliśmy bowiem okazję poznać człowieka, który jest wspaniałym oratorem, wybitnym literaturoznawcą, wykładowcą, tłumaczem i pisarzem. Ale to nie wszystko o naszym gościu. Michał Rusinek przez wiele lat był sekretarzem Wisławy Szymborskiej a obecnie jest prezesem Fundacji Imienia wielkiej Noblistki.

Tak więc nie mogło na spotkaniu zabraknąć ducha Wisławy Szymborskiej, o której M.Rusinek mówił dużo, ciepło, z wielką sympatią i szacunkiem. Podkreślał Jej niezwykły talent, skromność i dowcip. Opowiadał także o działalności Fundacji i jej planach na przyszłość.
Pytaliśmy Pana Rusinka o Jego własną twórczość, która jest fascynująca. Jest tłumaczem a także autorem książek dla dzieci – oczywiście godnych polecenia.
Spotkanie z Michałem Rusinkiem, to takie „sam na sam” z pięknym słowem, mądrym tekstem, i ogromnym szacunkiem dla każdego odbiorcy, czyli wielkie literackie święto.

A na koniec – humoreska!
Zarówno dla nas, obecnych na spotkaniu jak i dla Pana Michała, spotkanie to zostanie niezapomniane. Dla nas z dwóch powodów: po pierwsze – było fantastyczne, a po drugie – Pan Michał przyjechał do nas „trochę” spóźniony, ponieważ trafił do Psar leżących nieopodal Trzebini. Wszystko się zgadzało; była ul Szkolna, była szkoła, była biblioteka, tylko nas oczekujących na spotkanie nie było! Ale Pan Michał sobie świetnie poradził i dotarł do tych właściwych Psar gdzie przy kawie czekała na Niego grupa miłośników pięknego słowa i stwierdził, że tego spotkania do końca życia nie zapomni. I to jest piękne!