Biblioteka zaprasza swoich Czytelników do świata kina. Na łamach naszej strony internetowej będziemy prezentować historie kina, niezwykle gwiazdy sceny filmowej z Polski oraz ze świata oraz polecać pozycje filmowe godne uwagi. Dzisiaj zaprezentujemy krótką historię kina. Opowiemy Wam jak to się stało, że dzisiaj możemy udać się do sali kinowej i oglądać film.
Wiek XIX jest tym okresem gdzie wszystko się zaczęło. W 1891 roku pierwszy aparat do rejestracji ruchomych obrazów skonstruował Thomas Alva Edisson. Pierwsze pokazy zorganizował 14 kwietnia 1894 roku w Kinetoscop Parlor na Broadwayu. Niestety jego wynalazek miał jedną ogromną wadę. Przez specjalny okular, zaglądając do środka mogła go oglądać tylko jedna osoba.
Dlatego za pionierów kinematografii uważa się braci Augusta i Ludwika Lumière. W 1895 roku w Salonie Indyjskim Grand Cafe w Paryżu odbyła się pierwsza w historii publiczna, płatna projekcja filmowa. Zostało wtedy pokazane publiczności kilka krótkich filmów: ,,Wyjście robotnic z fabryki w Lyonie”, ,,Śniadanie”, ,,Polewacz polany” i ,,Wjazd pociągu na stację w La Ciotat” .
Bracia Lumiere
Wkład w rozwój kinematografii mieli również nasi rodacy. Pierwszymi polskimi realizatorami filmowymi na przełomie XIX i XX wieku byli: Kazimierz Prószyński– konstruktor i wynalazca pleografu– kamery i projektora nowocześniejszego niż kinematograf, filmujący krótkie scenki rodzajowe z życia codziennego Warszawy (Ślizgawka w Łazienkach) oraz Bolesław Matuszewski, który realizował krótkie filmy dokumentalne m. in. z wizyty cesarza Wilhelma II w Peterhofie w 1897 roku).
Początkowo publiczności były ukazywane filmy dokumentalne. Dopiero z czasem gdy zauważono, że widzowie chcą czegoś więcej zaczęto tworzyć filmy opowiadające jakieś historie. Za pierwszy film fabularny uznaje się „Polanego ogrodnika” z 1895 roku.
Największym pionierem filmów, z którego dorobku korzystają twórcy po dzień dzisiejszy jest George Melies. Odkrył środki wyrazowe, stworzył pierwszy scenariusz filmowy, zastosował sztuczne oświetlenie, wykorzystał triki i efekty specjalne.
Do 1910 roku istniało już tysiące sal kinowych w Ameryce Północnej i Europie. Mimo, że filmy były nieme i miały proste wątki oraz charakteryzację przyciągały tłumy.
Drodzy Czytelnicy jeżeli interesuje Was tematyka kina zapraszamy do naszej Biblioteki gdzie można odnaleźć wiele pozycji książkowych.
Zapraszamy na kolejne ciekawostki. A może macie jakiś pomysł o czym chcielibyście się dowiedzieć?