Ułatwienia dostępu

Featured

Jak to z Tłustym Czwartkiem bywało

joomplu:2204Historia „Tłustego czwartku” jest bardzo długa. Sięga za starożytności. Wówczas był to dzień kiedy świętowano odejście zimy a witano przybycie wiosny. Uczty w tym dniu opierały się na suto zastawionych stołach nie słodkościami a tłustymi potrawami. W starożytności wykonywano pączki ale nie były one podawane na słodko.

Najprawdopodobniej „słodki pączek” powstał w kuchni arabskiej.

W Polsce tradycja „Tłustego czwartku” pojawiła się w XVII wieku. Nazywano pączki pampuchami.
Pierwsze polskie pączki nie miały obecnego słodkiego smaku. Były nadziewane słoniną i były podawane z mięsem i alkoholem.

Słodki smak pączki uzyskały na przełomie XVII i XVIII wieku gdy zaczęto używać drożdży.
Pączki istniały pod nazwami takimi jak: bliny, babałuchy lub na Śląsku kreple.

W Polsce przyjęło się mówić, że kto w „Tłusty czwartek” nie zje pączka nie będzie mu się wiodło.
Statystyczny Polak zjada średnio 2,5 pączka.

Drodzy Czytelnicy nie pozostaje nam nic innego jak zasiąść do stołu w miłym towarzystwie i zjeść choć jednego pączka na szczęście.

Smacznego życzymy

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie literackie – spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy i poetów.

Spotkanie odbędzie się 7.10.2024 r. w Sali multimedialnej naszej biblioteki, w Psarach, przy ul. Szkolnej 45 o godzinie 17.

Michał Rusinek to autor, który zyskał uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników dzięki swoim nietuzinkowym książkom, w których łączy wrażliwość poety z przenikliwą analizą rzeczywistości. Jego twórczość obejmuje zarówno literaturę dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także eseistykę. W swoich książkach często porusza tematy bliskie każdemu z nas, takie jak miłość, przyjaźń, czy poszukiwanie sensu w codzienności.

Podczas spotkania będzie mieli Państwo niepowtarzalną okazję, aby usłyszeć Michała Rusinka na żywo. Autor opowie o swoich inspiracjach, procesie twórczym oraz najnowszych projektach literackich. Nie zabraknie też refleksji na temat współpracy Autora  z wybitną poetką i noblistką Wisławą Szymborską.

Będzie również czas na pytania od publiczności, co stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z autorem. Będzie również możliwość zakupu książek z autografem!

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury, zarówno stałych fanów Michała Rusinka, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jego twórczością. To doskonała okazja, aby spędzić wieczór w towarzystwie literatury i ciekawych rozmów.

Image