Ułatwienia dostępu

Featured

BIBLIOTEKI ŚWIATA - Biblioteka opactwa św. Galla

joomplu:2220Kolejną biblioteką, którą odwiedzamy w ramach cyklu BIBLIOTEKI ŚWIATA jest biblioteka opactwa św. Galla (Stiftsbibliothek St. Gallen) – założona przez iryjskiego mnicha Otmara w 612 roku. Biblioteka mieści się w St. Gallen w Szwajcarii.

 

 

Jest to najstarsza biblioteka w Szwajcarii, jedna z najwcześniejszych i najważniejszych klasztornych bibliotek na świecie. Przechowuje w swoich zbiorach 2100 rękopisów datowanych od VIII do XV wieku, 1650 inkunabułów (drukowanych przed 1500 rokiem) i starodruków. Zbiory biblioteczne zawierają w sumie około 170 tys. woluminów. Księgozbiór biblioteki dostępny jest do publicznego użytku, ale książki pochodzące sprzed 1900 roku muszą być czytane w specjalnej czytelni.

Hala główna biblioteki zbudowana została w stylu rokoko.

{joomplucat:204 limit=4|columns=4}

W 1983 roku biblioteka wraz z opactwem św. Galla zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego, jako „doskonały przykład klasztoru z czasów Karolingów”. Tutaj trzymany jest manuskrypt B z Pieśnią o Nibelungach.

W latach 90. stworzona została wirtualna biblioteka, z zamiarem udostępnienia szerszemu kręgowi najstarszych zbiorów biblioteki – Codices Electronici Sangallenses. W chwili obecnej 610 rękopisów dostępnych jest w wersji elektronicznej.

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie literackie – spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy i poetów.

Spotkanie odbędzie się 7.10.2024 r. w Sali multimedialnej naszej biblioteki, w Psarach, przy ul. Szkolnej 45 o godzinie 17.

Michał Rusinek to autor, który zyskał uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników dzięki swoim nietuzinkowym książkom, w których łączy wrażliwość poety z przenikliwą analizą rzeczywistości. Jego twórczość obejmuje zarówno literaturę dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także eseistykę. W swoich książkach często porusza tematy bliskie każdemu z nas, takie jak miłość, przyjaźń, czy poszukiwanie sensu w codzienności.

Podczas spotkania będzie mieli Państwo niepowtarzalną okazję, aby usłyszeć Michała Rusinka na żywo. Autor opowie o swoich inspiracjach, procesie twórczym oraz najnowszych projektach literackich. Nie zabraknie też refleksji na temat współpracy Autora  z wybitną poetką i noblistką Wisławą Szymborską.

Będzie również czas na pytania od publiczności, co stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z autorem. Będzie również możliwość zakupu książek z autografem!

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury, zarówno stałych fanów Michała Rusinka, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jego twórczością. To doskonała okazja, aby spędzić wieczór w towarzystwie literatury i ciekawych rozmów.

Image