Ułatwienia dostępu

Featured

Historyczne ścieżki gminy Psary

joomplu:1738Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary od czerwca 2021 roku realizuje projekt „Historyczne ścieżki gminy Psary". Dzięki niemu mamy nadzieję zachować od zapomnienia historię i wiedzę o ważnych dla społeczności lokalnej miejscach takich jak: kolej i klinkiernia w Gródkowie, klinkierowa architektura w Sarnowie, dworek w Malinowicach, czy kapliczka w Brzękowicach Dolnych.


Obecnie prowadzimy 2 działania skierowane do mieszkanek i mieszkańców gminy Psary: poszukujemy depozytariuszy pamiątek po tych miejscach i od września ruszamy ze spacerami historycznymi na świeżym powietrzu do obiektów.

Opowiedzcie nam swoją historię...

GOK szuka osób, które mają do opowiedzenia historię, są związane z losami lub są w posiadaniu pamiątek dotyczących: byłej klinkierni w Gródkowie, dworku w Malinowicach, kolei w Gródkowie, kapliczki i wapiennika w Brzękowicach Dolnych oraz budowli i dróg z klinkieru w Sarnowie. Zgromadzone informacje posłużą do stworzenia internetowego archiwum historia.psary.pl w ramach projektu. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numerami telefonów: 32 267 22 59, 32 360 69 54, 32 267 21 01 lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spacery historyczne dla wszystkich zainteresowanych

Ponadto w celu bliższego poznania historii wymienionych miejsc zorganizujemy spacery historyczne prowadzone przez lokalnych historyków/historyczki dla mieszkańców/mieszkanek oraz uczniów i uczennic szkół podstawowych z terenu gminy.

Plan i tematy wycieczek:

1.Klinkiernia w Gródkowie i pozostałości najstarszej kopalni węgla „Wanda".

-opiekunem tej wycieczki będzie Donata Łukasik – wieloletnia członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich w Będzinie. Podczas spaceru po terenie byłej klinkierni uczestniczki/uczestnicy dowiedzą się jak klinkier był produkowany, skąd pozyskiwano surowiec do jego produkcji, oraz jakich maszyn używano do jego obróbki.
Uczestnicy: osoby dorosłe – I termin, uczennice i uczniowie ze szkół podstawowych – II termin.
Termin: wrzesień 2021.

2 i 3. Klinkierowa architektura Sarnowa i kolej w Gródkowie.
-przewodnikiem będzie Jacek Malikowski - członek rady Lokalna Grupa Działania „Brynica to nie granica". Pierwszy spacer odbędzie się w Sarnowie i będzie dotyczył klinkierowych obiektów architektonicznych: droga, budynki mieszkalne oraz historii ich powstania. Drugi przebiegać będzie na wybranym odcinku kolei w Gródkowie, której ruch towarowy czynny jest do dnia dzisiejszego.

 

Uczestnicy: młodzież i osoby dorosłe.
Termin: 27 sierpień, godz. 16:30-18:00,Sarnów; 10 września, godz. 16:30-18:00 Gródków.

4. Dworek w Malinowicach.
-przewodniczka Teresa Olesińska – Prezes Klubu Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Malinowic. Zwiedzający będą mogli odwiedzić dworek, zobaczyć 400-letnią lipę rosnącą w otoczeniu zabudowań oraz napić się ciepłej herbaty w szkole podstawowej na zakończenie.
Uczestnicy: młodzież i osoby dorosłe.
Termin: 20 września, godz. 16:30-18.00, Malinowice

5.Kapliczka w Brzękowicach Dolnych.
-przewodniczką będzie Grażyna Polasiak – założycielka Stowarzyszenia Kobiet 18+VAT. Podczas spaceru przewodniczka przybliży historię kapliczki i wapiennika w Brzękowicach Dolnych.
Uczestnicy: osoby dorosłe – I termin, uczennice i uczniowie ze szkół podstawowych – II termin.
Termin: 03 września, godz. 16:30-18:00, Dąbie, do ustalenia termin dla szkół, godz. 10:00-11:30, Dąbie.

Każda trasa będzie zaczynała się określonym miejscu. Uczestnicy i uczestniczki otrzymają mapy, materiały merytoryczne i edukacyjne w wersji papierowej.

Informacje organizacyjne:

Wszystkie spacery są bezpłatne. Prosimy o wcześniejsze zapisanie się pod numerem telefonu: 32 267 22 59 lub przesłanie swojego zgłoszenia (nazwa spaceru, imię, nazwisko, telefon) do koordynatorki projektu Agaty Hofelmajer-Roś na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: gok.psary.pl w zakładce projekty.

Projekt jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

 

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie literackie – spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy i poetów.

Spotkanie odbędzie się 7.10.2024 r. w Sali multimedialnej naszej biblioteki, w Psarach, przy ul. Szkolnej 45 o godzinie 17.

Michał Rusinek to autor, który zyskał uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników dzięki swoim nietuzinkowym książkom, w których łączy wrażliwość poety z przenikliwą analizą rzeczywistości. Jego twórczość obejmuje zarówno literaturę dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także eseistykę. W swoich książkach często porusza tematy bliskie każdemu z nas, takie jak miłość, przyjaźń, czy poszukiwanie sensu w codzienności.

Podczas spotkania będzie mieli Państwo niepowtarzalną okazję, aby usłyszeć Michała Rusinka na żywo. Autor opowie o swoich inspiracjach, procesie twórczym oraz najnowszych projektach literackich. Nie zabraknie też refleksji na temat współpracy Autora  z wybitną poetką i noblistką Wisławą Szymborską.

Będzie również czas na pytania od publiczności, co stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z autorem. Będzie również możliwość zakupu książek z autografem!

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury, zarówno stałych fanów Michała Rusinka, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jego twórczością. To doskonała okazja, aby spędzić wieczór w towarzystwie literatury i ciekawych rozmów.

Image