Ułatwienia dostępu

Featured

Teatr w bibliotece

joomplu:2442Teatr rozwija, bawi i uczy. Psarska biblioteka we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Stanisława Polakowskiego w Strzyżowicach prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci.


Zajęcia teatralne oprócz różnych umiejętności związanych z występowaniem przed innymi, rozwijają kreatywność, uczą radzenia sobie ze stresem i rozwiązywania problemów, dają poczucie przynależności i akceptacji.

Zajęcia składają się z rozgrzewki i części technicznej, gdzie ćwiczymy głos, wymowę, ruch, koordynację, umiejętność improwizacji, wyrażanie emocji, oraz z części twórczej, gdzie tworzymy sceny, etiudy, pracujemy nad tekstami i piosenkami.

Zajęcia, w których uczestniczą uczniowie SP w Strzyżowicach, zakończą się w tym roku szkolnym wystawieniem niewielkiej etiudy scenicznej. O dacie premiery poinformujemy w stosownym czasie. Dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury w Psarach warsztaty mogą odbywać się na profesjonalnej scenie w Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach.

Zajęcia prowadzi Oskar Jasiński - absolwent AM im. K. Szymanowskiego na wydziale wokalno - aktorskim w klasie Adama Szerszenia oraz PSM im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie Piotra Rachockiego. Pedagog, prelegent, konferansjer, organizator wydarzeń kulturalnych. Laureat II nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina Iuventus Canti we Vrablach na Słowacji, III nagrody na V Konkursie pieśni i arii im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach oraz Śląskiej Sceny Młodej Opery z Wiesławem Ochmanem w Siewierzu. W sierpniu 2011 roku otrzymał nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich na IX Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym Belcanto. W roku 2016 otrzymał wyróżnienie w Konkursie Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Uczestnik wielu kursów wokalnych, między innymi u prof. H. Łazarskiej, E. Biegas, R. Karczykowskiego. Występował w wielu przedsięwzięciach scenicznych, kreując główne role męskie m. in. księcia Edwina oraz Boniego w operetce „Księżniczka Czardasza”, Hrabiego Daniłły oraz Kamila de Rossillon w „Wesołej wdówce”, Freddiego w „My fair lady”, Księcia Guido w „Nocy w Wenecji”, Alfreda w „Zemście nietoperza” czy Stefana w „Strasznym Dworze”. Został zaangażowany do nagrania opery „Dziecko i czary” M. Ravela dla Polskiego Radia w Katowicach. Brał udział w polskim prawykonaniu ostatniej kompozycji Józefa Świdra „Śpiewajcie Panu pieśń nową”. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, Mazowieckim Teatrem Muzycznym, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz Filharmoniami na terenie całego kraju.

 

{joomplucat:221 limit=10|columns=5}

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie literackie – spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy i poetów.

Spotkanie odbędzie się 7.10.2024 r. w Sali multimedialnej naszej biblioteki, w Psarach, przy ul. Szkolnej 45 o godzinie 17.

Michał Rusinek to autor, który zyskał uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników dzięki swoim nietuzinkowym książkom, w których łączy wrażliwość poety z przenikliwą analizą rzeczywistości. Jego twórczość obejmuje zarówno literaturę dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także eseistykę. W swoich książkach często porusza tematy bliskie każdemu z nas, takie jak miłość, przyjaźń, czy poszukiwanie sensu w codzienności.

Podczas spotkania będzie mieli Państwo niepowtarzalną okazję, aby usłyszeć Michała Rusinka na żywo. Autor opowie o swoich inspiracjach, procesie twórczym oraz najnowszych projektach literackich. Nie zabraknie też refleksji na temat współpracy Autora  z wybitną poetką i noblistką Wisławą Szymborską.

Będzie również czas na pytania od publiczności, co stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z autorem. Będzie również możliwość zakupu książek z autografem!

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury, zarówno stałych fanów Michała Rusinka, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jego twórczością. To doskonała okazja, aby spędzić wieczór w towarzystwie literatury i ciekawych rozmów.

Image