„Mózg mały narząd, wielkie możliwości i równie wielkie problemy” to temat ostatniego wykładu AKADEMII ZDROWIA, jaki odbył się w psarskiej bibliotece 5 maja 2022 r.
W trakcie wykładu, który tradycyjnie prowadził dr Tomasz Sawczyn, okazało się, iż mózg człowieka ważący zaledwie półtora kilograma to źródło zarówno możliwości, jak i problemów.
Stereotypowe twierdzenie mówiące, że wykorzystujemy jedynie dziesięć procent swojego mózgu, jest oczywiście nieprawdziwe, gdyż organ ten, podobnie jak każdy mięsień w ciele człowieka, można poddać treningowi i w różnoraki sposób go ćwiczyć zwiększając jego możliwości.
Wykładowca przypomniał i omówił jedną z najważniejszych cech mózgu jego plastyczność, którą naukowo nazywa się neuroplastycznością, bądź plastycznością neuronalną. Polega ona na zdolności komórek mózgowych do tworzenia nowych połączeń. Wspomaga to m.in. procesy uczenia się, pamięci, czy choćby samonaprawę komórek mózgowych i jest motorem rozwoju tego najważniejszego organu w ciele człowieka.
Dzięki plastyczności neuronów możemy uczyć się, poprawiać pamięć, ale niestety również popadać w nałogi, czy tworzyć złe przyzwyczajenia. Mózg, jako narzędzie można by porównać do noża. Nóż, sam w sobie jest neutralny natomiast w jaki sposób zadziała, zależy od jego użycia (może pokroić chleb lub zabić). Podobnie i ludzki mózg może być dla nas trampoliną do rozwoju albo przyczyną zguby. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy go używać.
Uczestnicy tego arcyciekawego wykładu wynieśli jedno najważniejsze i podstawowe przesłanie. Mózg należy ćwiczyć. Im więcej pracy dla mózgu, tym dłużej będzie nam służył i prawidłowo funkcjonował.
Wykłady AKADEMII ZDROWIA są otwarte i każdy chętny może z nich skorzystać. Terminy kolejnych wykładów to 17.05.2022; 02.06.2022 i 23.06.2022. Serdecznie zapraszamy do udziału.