Ułatwienia dostępu

Featured

Spotkanie ze Stanisławem Kmiecikiem

joomplu:309914 kwietnia 2023 roku odwiedził nas gość niezwykły Stanisław Kmiecik – artysta malujący ustami i stopami. Najpierw spotkał się z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej z Będzina, a następnie z Czytelnikami naszej biblioteki.


Spotkanie w żywiołowy sposób prowadziła żona artysty Monika Kmiecik, która opowiadała o malarskiej karierze męża oraz o ich działalności charytatywnej.
Na obydwu spotkaniach artysta zaprezentował część swoich prac, które wzbudziły zachwyt wśród zgromadzonych. Artysta przedstawił też proces powstawania swoich dzieł, pokazując, jak wykorzystuje różne techniki i materiały, aby uzyskać pożądany efekt.

Po prezentacji prac Stanisław Kmiecik zaczął malować na żywo. Wśród zgromadzonych dzieci rozdał kartki papieru oraz farby, a następnie poprosił, aby każdy spróbował swoich sił w malowaniu. Atmosfera była bardzo przyjazna i swobodna, co pozwoliło na swobodną interakcję między uczestnikami spotkania.

Podczas malowania artysta odpowiadał na pytania zgromadzonych osób, dzieląc się swoimi doświadczeniami i inspiracjami. Po spotkaniu uczestnicy mieli okazję porozmawiać z artystą, nawiązać nowe kontakty oraz poznać inne osoby zainteresowane sztuką.

Podsumowując, spotkanie z Stanisławem Kmiecikiem było nie tylko okazją do zapoznania się z jego twórczością, ale również do aktywnego uczestnictwa w procesie twórczym. To wyjątkowe doświadczenie, które z pewnością zostanie zapamiętane przez wszystkich uczestników.

Stanisław Kmiecik urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Stosowane najczęściej przez artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Stanisław lubi eksperymentować z innymi technikami malarskimi. Jest samoukiem. Artysta znany jest ze swoich spokojnych i bardzo dokładnych studiów budynków. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. Poza sztuką, uwielbia jeździć samochodem, który sam prowadzi nogami. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4x4. Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein-VDMFK należy od 1989 roku jako stypendysta a od 2005 roku został członkiem zrzeszonym. Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujące z VDMFK. W Polsce sprzedażą kartek i kalendarzy z motywami malowanymi przez niepełnosprawnych artystów jak i dbaniem o rodzimych twórców zajmuje się wydawnictwo A.M.U.N. z Raciborza - z którym współpracuje od początku jego działalności - od roku 1993. Jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo "Amun", jak i na bardzo licznych wystawach indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i za granicą. Często prezentuje sposób malowania przed publicznością. Z okazji 50-lecia istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca artysty zajęła III miejsce. Jest to ogromny sukces twórcy AMUN-u i promocja Polski za granicą. Mieszka w Krakowie.

{joomplucat:274 limit=25|columns=5}

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie literackie – spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy i poetów.

Spotkanie odbędzie się 7.10.2024 r. w Sali multimedialnej naszej biblioteki, w Psarach, przy ul. Szkolnej 45 o godzinie 17.

Michał Rusinek to autor, który zyskał uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników dzięki swoim nietuzinkowym książkom, w których łączy wrażliwość poety z przenikliwą analizą rzeczywistości. Jego twórczość obejmuje zarówno literaturę dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także eseistykę. W swoich książkach często porusza tematy bliskie każdemu z nas, takie jak miłość, przyjaźń, czy poszukiwanie sensu w codzienności.

Podczas spotkania będzie mieli Państwo niepowtarzalną okazję, aby usłyszeć Michała Rusinka na żywo. Autor opowie o swoich inspiracjach, procesie twórczym oraz najnowszych projektach literackich. Nie zabraknie też refleksji na temat współpracy Autora  z wybitną poetką i noblistką Wisławą Szymborską.

Będzie również czas na pytania od publiczności, co stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z autorem. Będzie również możliwość zakupu książek z autografem!

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury, zarówno stałych fanów Michała Rusinka, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jego twórczością. To doskonała okazja, aby spędzić wieczór w towarzystwie literatury i ciekawych rozmów.

Image