Ułatwienia dostępu

Featured

Drapieżnicy wśród roślin

joomplu:3187W Polsce występuje 14 gatunków roślin – drapieżników. Wszystkie one są mięsożerne i zjadają nie tylko muchy i komary. Potrafią skonsumować nawet żabę albo niewielkiego ssaka. O tym wszystkim dowiedzieliśmy się podczas ostatniego wykładu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który odbył się w naszej bibliotece 18 maja 2023 roku.


Naszym gościem była Agnieszka Szyszka – kierownik działu edukacji Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, która w ciekawy i pasjonujący sposób opowiedziała nam o świecie roślin mięsożernych w Polsce.

Możliwości świata przyrody, a zwłaszcza tej części, jaką jest flora, nie mają granic. Okazuje się, że nie trzeba mieć szybkości lamparta, czy siły lwa, by upolować sobie zdobycz. Więcej, w ogóle nie trzeba się poruszać. Wystarczy stać w miejscu i spokojnie poczekać, a zdobycz sama przyjdzie i zamieni się w pożywny posiłek.

W taki właśnie sposób funkcjonują w przyrodzie rośliny mięsożerne. Np. taka Rosiczka, by upolować swą zdobycz, stosuje strategię o wdzięcznej nazwie „mobilne macki”. Wystarczy, że potencjalny posiłek, w postaci owada usiądzie na jej listkach pułapkowych, to w momencie przykleja się do jej lepkich wypustek, a pozostałe macki wraz z częścią liścia zaciskają się na zdobyczy, uniemożliwiając jej drogę ucieczki.

Dzbanecznik natomiast wykształcił inną strategię, którą można by nazwać „jak śliwka w kompot”, bo właśnie tak czuje się ofiara, która wpadła do dzbanka zwabiona intensywnym kolorem lub zapachem.

Uczestnicy wykładu mieli rzadką możliwość oglądania, a nawet dotykania tych niezwykle ciekawych roślin. Są one oczywiście wszystkie pod ścisłą ochroną, ale coraz częściej zdarza się, że ich sadzonki można zakupić nawet w wielkopowierzchniowych marketach i we własnym domu urządzić sobie hodowlę roślin polujących na nasze muszki owocówki, komary, czy inne uciążliwe insekty.

{joomplucat:283 limit=16|columns=4}

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie literackie – spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy i poetów.

Spotkanie odbędzie się 7.10.2024 r. w Sali multimedialnej naszej biblioteki, w Psarach, przy ul. Szkolnej 45 o godzinie 17.

Michał Rusinek to autor, który zyskał uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników dzięki swoim nietuzinkowym książkom, w których łączy wrażliwość poety z przenikliwą analizą rzeczywistości. Jego twórczość obejmuje zarówno literaturę dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także eseistykę. W swoich książkach często porusza tematy bliskie każdemu z nas, takie jak miłość, przyjaźń, czy poszukiwanie sensu w codzienności.

Podczas spotkania będzie mieli Państwo niepowtarzalną okazję, aby usłyszeć Michała Rusinka na żywo. Autor opowie o swoich inspiracjach, procesie twórczym oraz najnowszych projektach literackich. Nie zabraknie też refleksji na temat współpracy Autora  z wybitną poetką i noblistką Wisławą Szymborską.

Będzie również czas na pytania od publiczności, co stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z autorem. Będzie również możliwość zakupu książek z autografem!

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury, zarówno stałych fanów Michała Rusinka, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jego twórczością. To doskonała okazja, aby spędzić wieczór w towarzystwie literatury i ciekawych rozmów.

Image