Ułatwienia dostępu

Featured

Dzień Głośnego Czytania

joomplu:428929 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data związana jest z urodzinami Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

 

 

Z tej też okazji bibliotekarka z filii nr 3 została zaproszona przez nauczycielki szkoły podstawowej w Sarnowie, aby wspólnie i oczywiście na głos poczytać uczniom. Uczniowie klas VIa i VIb zapoznali się bajkami terapeutycznymi pt. „Słup soli” Elżbiety Zubrzyckiej oraz ” Dwa strachy” Doroty Suwalskiej. Uczniowie klasy Ia i IVa słuchali opowiadań Grzegorza Kasdepke „Powrót Bartusia, czyli co to znaczy…” oraz Renaty Piątkowskiej „Mądra głowa zna przysłowia”. Pamiętajmy, że głośne czytanie uczy dziecko myślenia, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka!

{joomplucat:308 limit=4|columns=4}

Również z tej okazji Filia Biblioteczna nr 2 wraz nauczycielami Szkoły Podstawowej im Stanisława Polakowskiego w Strzyżowicach, zaprosiła uczniów z klasy drugiej na spotkanie w ramach głośnego czytania.


Spotkanie poświęcone było autorce wierszy, bajek, piosenek i scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci Małgorzacie Strzałkowskiej.
Młodzi czytelnicy byli bardzo aktywni, pięknie czytali fragmenty wybranych utworów, chętnie odpowiadali na pytania związane z tekstem, a także rozmawiali o swoich ulubionych autorach. Największym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wierszyki z morałem - o wartościach z serii „Rady nie od parady III”. Książka w ciekawej i zabawnej formie prezentuje dzieciom wiedzę o tym, jakie wartości są najważniejsze w życiu człowieka. Autorka ma dar przekazywania ważnych treści w łatwy i przyjazny sposób. Czytanie dzieciom książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu i zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni i wzbogacanie słownictwa.


Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także zwrócenie uwagi na rolę jaką w życiu człowieka odgrywa czytanie.
Takie święto warto obchodzić każdego dnia!

{joomplucat:310 limit=6|columns=3}

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie literackie – spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy i poetów.

Spotkanie odbędzie się 7.10.2024 r. w Sali multimedialnej naszej biblioteki, w Psarach, przy ul. Szkolnej 45 o godzinie 17.

Michał Rusinek to autor, który zyskał uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników dzięki swoim nietuzinkowym książkom, w których łączy wrażliwość poety z przenikliwą analizą rzeczywistości. Jego twórczość obejmuje zarówno literaturę dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także eseistykę. W swoich książkach często porusza tematy bliskie każdemu z nas, takie jak miłość, przyjaźń, czy poszukiwanie sensu w codzienności.

Podczas spotkania będzie mieli Państwo niepowtarzalną okazję, aby usłyszeć Michała Rusinka na żywo. Autor opowie o swoich inspiracjach, procesie twórczym oraz najnowszych projektach literackich. Nie zabraknie też refleksji na temat współpracy Autora  z wybitną poetką i noblistką Wisławą Szymborską.

Będzie również czas na pytania od publiczności, co stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z autorem. Będzie również możliwość zakupu książek z autografem!

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury, zarówno stałych fanów Michała Rusinka, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jego twórczością. To doskonała okazja, aby spędzić wieczór w towarzystwie literatury i ciekawych rozmów.

Image