Islandia – w wolnym tłumaczeniu to wyspa lodu, ale czy tak jest rzeczywiście? Czy to tylko ogromne połacie zlodowaciałego śniegu? Okazuje się, że to bardzo stereotypowe myślenie. Przekonywał o tym prof. dr hab. Dariusz Rott w ramach kolejnego spotkania z kulturą skandynawską, które odbyło się w psarskiej bibliotece 23 października 2017 r.
Ta odległa wyspa na północy Europy, kraina lodu, gigantycznych wulkanów – mało znana, lecz budząca fascynację. Rozległe bezleśne obszary, pola lawy, niezwykłe skalne formacje, gejzery, fiordy i wiele osobliwości przyrodniczych – wszystko to stanowi o wyjątkowości tej wyspy. Kraina ta interesowała podróżników od wielu stuleci. Zafascynowała też naszego gościa Dariusza Rota, który opowiedział uczestnikom odbywającego się w ramach 16 Festiwalu NORDALIA, kilka ciekawostek.
Islandia, podobnie jak Szwecja, to kraj wielu absurdów ale również ciekawych rozwiązań, np. nadmiar wód termalnych wykorzystuje się do podgrzewania chodników i ulic, by nie zalegał na nich śnieg. Resztę wylewa się do morza na specjalnej plaży, aby każdy mógł się kąpać bez względu na pogodę. Szkoda jedynie, że tylko słońca jest jak na lekarstwo. Czytelników i bibliotekarzy szczególnie może zainteresować informacja, iż jest to państwo, w którym bardzo wysoko rozwinięte jest czytelnictwo. Na wyspie wydaje się najwięcej książek i gazet w przeliczeniu na osobę, a złośliwi mówią, że jeśli ktoś na Islandii nie czyta książek, to na pewno sam je pisze.
Nasz gość, prof. dr hab. Dariusz Rott jest wybitnym ekspertem od historii, współczesności i wszystkiego, co związane jest z tym najbardziej wysuniętym na północ europejskim krajem. Na co dzień związany jest Instytutem Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach. Bardzo chętnie udziela się w mediach popularyzując przy różnych okazach wiedzę o Islandii.
Zapewniał nas, iż jeszcze pojawi się wiele sposobności, by powtórzyć spotkanie poświęcone temu interesującemu krajowi.
Tym czasem w ramach tegorocznych NORDALIÓW czekają nas jeszcze dwa wydarzenia. We czwartek 26 października o godz. 17.00 dr Jacek Kurek będzie opowiadał o skandynawskich niedoborach promieni słonecznych – to spotkanie odbędzie się w Malinowicach, w budynku po byłej szkole oraz dzień później 27 października br., tym razem w Psarach, Bogusława Sochańska wyjaśni na czym polega filozofia duńskiej „hygge”. To spotkanie w psarskiej sali bankietowej o godz. 16.30.
{joomplucat:74 limit=100|columns=3}