Słowa, zadania, całe akapity literatury polskiej i światowej wybrzmiały głośno 7 czerwca 2019 r. w plenerze tuż przed naszą biblioteką. Powodem była ogólnopolska akcja „Jak nie czytam, jak czytam”, w której wraz z uczniami psarskiego gimnazjum i zaproszonymi gośćmi mieliśmy zaszczyt brać udział.
W tym swoistym „proteście” przeciw spadającemu w Polsce odsetkowi czytelnictwa wzięli udział znamienici goście, którzy zaprezentowali publicznie swoje ulubione lektury. Nie zabrakło wśród nich sekretarz gminy Mirelli Barańskiej-Sorn, radnej Anny Gwiazdy oraz polonistek z psarskiego, wygaszanego w tym roku gimnazjum, Marii Olszewskiej i Adrianny Langier-Kopeckiej.
Początkowo, aby zadość uczynić przesłaniu akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, przez 10 minut wszyscy uczestnicy czytali na głos swoje ulubione książki. Następnie zaproszeni goście zaprezentowali fragmenty preferowanych przez siebie lektur. I tak mogliśmy powrócić do takich powieści jak „Ogniem i Mieczem” Henryka Sienkiewicza. „Lesia” Joanny Chmielewskiej, czy „Yellow Bahama w prążki” Ewy Nowak. Pojawił się również Jo Nesbo w akapitach swego kryminału „Pierwszy śnieg” oraz Andrzej Sapkowski ze swą „Trylogią Husycką”.
Również młodzież pochwaliła się swoimi lekturami odczytując publicznie ich fragmenty, a były to „Folwark zwierzęcy” Georga Orwella i, o dziwo, „Kubuś Puchatek” Alana Aleksandra Milne’a, którego radosne i mądre przesłanie jest aktualne dla każdego czytelnika bez względu na wiek.
Przepiękne okoliczności przyrody, w których ulokowana jest psarska książnica sprawiły, że radość wspólnego czytania udzieliła się wszystkim, a każdy uczestnik tego spotkania nabył niezachwianej pewności, iż w żaden sposób nie przyczynia się do spadku poziomu czytelnictwa w Polsce, wręcz przeciwnie, w znaczący sposób te wskaźniki podwyższa.
{joomplucat:169 limit=50|columns=3}