Od jesieni zapraszamy wszystkich przedszkolaków do naszej biblioteki. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które zapisze się do grona czytelników otrzyma specjalna wyprawkę i Kartę Małego Czytelnika. Wszystko dzięki akcji „Mała książka – wielki człowiek”, w której psarska książnica bierze udział.
Ostatnie miesiące były dla nas wszystkich bardzo trudne, znacznie ograniczyły też działalność instytucji kultury – niejeden miłośnik książek zdążył zatęsknić za odwiedzinami swojej ulubionej biblioteki, a bibliotekarz – za bezpośrednim kontaktem z czytelnikiem. Z tym większą radością pragniemy poinformować, że zakończyła się rekrutacja bibliotek do nowej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”, który skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, a w tym roku do udziału w projekcie zakwalifikowała się również nasza biblioteka.
W tym roku do projektu zgłosiło się 5861 bibliotek posiadających oddziały dziecięce – to o ponad 700 placówek więcej niż w roku ubiegłym i aż 75% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. Już jesienią Mali Czytelnicy będą mogli odebrać tam przygotowane specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze. Pełna lista zakwalifikowanych bibliotek oraz szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony projektu znajdą się wkrótce na stronie: www.wielki-czlowiek.pl.
Do tej pory dzięki akcji Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków!
Opis projektu:
Od 2018 r. projekt jest realizowany przez Instytutu Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała Książka – wielki człowiek” we współpracy bibliotekami publicznymi. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.
Wyprawka Czytelnicza
• Książka „Pierwsze czytanki dla…” – to starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.
• Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.
• Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.
Dzięki pełnemu zaangażowaniu i oddaniu bibliotekarzy projekt Instytutu Książki i przynosi widoczne efekty. To nie tylko liczba założonych nowych kart czytelniczych (w ubiegłym roku nowi czytelnicy, którzy po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę i zapisali się do niej, stanowili aż 58% wszystkich dzieci biorących udział w akcji), ale również duży i pozytywny odzew rodziców i przedszkolaków, dla których książki i biblioteki stały się najlepszymi przyjaciółmi.
Efekty naszych wspólnych działań skierowanych w ostatnich latach do dzieci i ich opiekunów widać także w najnowszych badaniach GUS poświęconych bibliotekom publicznym. W 2017 roku dzieci do 12 roku życia stanowiły 18,06 % wszystkich czytelników, w 2018 – 19,01%, a w 2019 – 20,04 %.
Mamy wielką nadzieję, że w tym roku jeszcze więcej przedszkolaków oraz ich rodziców zapała miłością do książek i czytania. Już dziś serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału jesienią w naszym projekcie.