fotoUniwersytet Trzeciego Wieku w Psarach zainaugurował 11 rok swej działalności. Pierwszy wykład poprowadziła prof. Eugenia Rostańska, ale zanim to nastąpiło „studentki” i „studenci” UTW złożyli uroczyste, inauguracyjne ślubowanie.

Uroczystość miała miejsce 12 października 2023 roku w sali multimedialnej psarskiej biblioteki. Tradycyjnie już 11 edycję Uniwersytetu Trzeciego Wieku otworzył Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń. Następnie uczestnicy inauguracyjnego spotkania, w obecności przedstawicielki Akademii WSB Anny Urbańczyk, złożyli uroczyste ślubowanie, którym potwierdzili swój zamiar i chęć poznawania nowej wiedzy.

Wykład inauguracyjny, który nosił tytuł „Uczyć… Jak to łatwo powiedzieć…” poprowadziła prof. Eugenia Rostańska – pedagog, ekspert MEN, od lat związana z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej, pod której skrzydłami działają Uniwersytety Trzeciego Wieku w naszym regionie, m.in. również i psarski.

Profesor podała trzy zasadnicze powody, dla których człowiek podejmuje trud nauki: przymus, tradycja oraz ciekawość. Dla uczestników UTW w Psarach najbardziej motywującym jest ten ostatni powód. Na wykłady oraz inne zajęcia fakultatywne przychodzą oni przede wszystkim z ciekawości. W trzecim wieku człowiek już nić nie musi, jedynie może chcieć. A z roku na rok widać, że chęć jest główną przyczyną uczestnictwa w tym przedsięwzięciu, jakim jest Uniwersytet Trzeciego Wieku w Psarach.

Wśród członków psarskiego UTW są tacy, którzy uczestniczą w nim od samego początku, czyli od 11 lat. Co roku dochodzą nowi członkowie, co dla naszej biblioteki stanowi powód do radości.

W tym roku słuchacze UTW mogą liczyć na wiele ciekawych propozycji zajęć. Oprócz wykładów będzie gimnastyka, joga, język angielski, zajęcia plastyczno-artystyczne oraz kurs korzystania z nowoczesnych technologii internetowych.

Cały czas jest możliwość przyłączenia się w poczet słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystarczy zadzwonić do biblioteki po szczegółowe informacje, lub po prostu przyjść na wykład, wypełnić deklarację i korzystać z oferty proponowanej w ramach tych aktywności, do czego serdecznie wszystkich zachęcamy.

Harmonogram tegorocznych wykładów można znaleźć tutaj.