fotoWażne wydarzenie dla regionalistów i ludzi interesujących się historią miało miejsce w naszej bibliotece 22.01.2020 r. Gościliśmy autorów obszernej monografii ziemi rogoźnickiej Włodzimierza Flaka oraz Artura Flaka, którzy opowiedzieli o swej kilkuletniej pracy nad udokumentowaniem historii swojej małej ojczyzny.

fotoSerdecznie DZIĘKUJEMY naszym Czytelnikom. Dzięki Waszym głosom wygraliśmy kilka fajnych książek, które wzbogacą nasz księgozbiór. Jest to efekt udziału naszej biblioteki w konkursie zorganizowanym przez markę KINDER „Przerwa na wspólne czytanie”.

fotoOstatnie w 2019 roku spotkanie z Leszkiem Jaroszewskim odbyło się w piątek – 13 grudnia. Tym razem nasz wykładowca poświęcił czas aby omówić funkcje, możliwości i zaburzenia najbardziej niezbadanego ludzkiego narządu jakim jest mózg. Wiadomym jest, że temat nie został wyczerpany ale wiedza, którą posiedliśmy w czasie spotkania była fascynująca; niejednokrotnie dla nas laików – z pogranicza fantasy.

fotoNa dwie tury Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach świętowała 50. rocznicę swego istnienia. Jubileuszowy koncert Olega Dowgala, który odbył się 1.12.2019 r. poprzedziła Wielka Gala, na której uhonorowano wyróżniających się czytelników oraz wszystkich przyjaciół psarskiej książnicy.

fotoNa rynku wydawniczym ukazała się nowa książka Emilii Nowak, autorki współpracującej z naszą biblioteką. Tym razem autorka zabiera czytelnika w arcyciekawą podróż w czasie. Od współczesności cofniemy się przez II wojnę światową aż po czasy Karola Darwina, by odkryć skrzętnie skrywane zapiski wielkiego naukowca. Jaki miały wpływ na losy świata? Tego dowiemy się z lektury książki „Testament Darwina”.

fotoPrzez okres 15 lat w Zagłębiu i na Śląsku dzięki staraniom Pani Marii Danielskiej, odbywał się Festiwal Nordalia, którego ideą było szerzenie wiedzy o krajach nordyckich; ich szeroko pojętej kulturze, historii, zwyczajach, codzienności. To niezwykłe przedsięwzięcie miało interdyscyplinarny charakter, dzięki czemu można było dobrze poznać północne kraje Europy.

fotoRok akademicki 2019/2020 w Uniwersytecie Dziecięcym w Psarach rozpoczął się 19 października 2019 roku. W obecności Wójta Gminy Psary Pana Tomasza Sadłonia, Pani Agnieszki Dubiel reprezentującej Akademię WSB z Dąbrowy Górniczej i Dyrektor Biblioteki w Psarach Heleny Warczok, został zainaugurowany kolejny rok akademicki w naszym najmłodszym uniwersytecie.

foto21 października w Szkole Podstawowej im. A. Szklarskiego w Sarnowie odbyły się warsztaty papiernicze, które tradycyjnie prowadziła firma KALANDER specjalizująca się w pokazach czerpania papieru oraz sztuki drukarskiej.

fotoZgodnie z planem 18 października 2019r. w Psarskiej Bibliotece kolejny raz spotkaliśmy się z psychologiem – Panem Leszkiem Jaroszewskim. Tym razem nasz Gość szeroko omawiał bardzo trudny a niestety coraz powszechniejszy problem depresji.

fotoGaudeamus igitur, juvenes dum sumus” - słowami hymnu studenckiego rozpoczęliśmy siódmy rok akademicki w Psarskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Po trwającej trzy miesiące przerwie, 17 października 2019 roku spotkaliśmy się w naszej głównej sali wykładowej na uroczystości inaugurującej rok akademicki 2019/2020.

fotoTo był wielki dzień! Mowa oczywiście o 10 października 2019 roku, w którym Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla – piątą w historii literatury polskiej. Jest to dla nas wszystkich powód do radości i dumy, że twórczość Polki została nie tylko dostrzeżona ale również doceniona.

fotoPaździernik jest miesiącem, który od dziesięcioleci kojarzy się z rozpoczęciem roku akademickiego, co jest jednoznaczne z całkowitym zakończeniem wakacji. Czas więc na pełną mobilizację gdyż i my rozpoczynamy nową przygodę z nauką w naszym UTW. 17 października 2019 roku, po raz siódmy spotkamy się na inauguracji roku akademickiego 2019/2020 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Psarach.